Burcu & Mehmet Düğün Fotoğrafları

Tüm gün çekim mi, yoksa birkaç saatlik dış çekim mi?
Ankara düğün fotoğrafları söz konusu olduğunda herhalde en çok aldığımız sorulardan biri budur. Bu blogu bu sorulara kendimce net bir cevap verebilmek için yazıyorum.
Evet bazen çiftlerimizin tüm gün fotoğraf çekimine karşı görüşleri olabiliyor: Tüm gün ne çekilecek, ne gerek var veya tüm gün bir fotoğrafçıyı yanımda istemem gibi görüşler bunlar. Ancak bence bu görüşler günümüz fotoğrafçılık anlayışında kendine yer bulmakta zorlanıyor.
Özellikle benim de bir takipçisi ve uygulayıcısı olduğum ‘belgesel fotoğrafçılık’ bu gibi tereddütleri ortadan kaldırıyor. Şöyle ki; ben ve benim gibi bu ekolü takip eden fotoğrafçılar anı yakalamayı, anı oluşturmaktan daha önde tutarlar. Bunun tercümesi şudur: Fotoğrafçınız sürekli sizi poz vermeye, gülümsemeye, elinizi kolunuzu olmadık şekillere sokmaya zorlamaz. Günün en duygusal anlarında birdenbire ortaya fırlayıp, o anın ahengini bozacak özelliğine zarar verecek hareketler yapmaktan kaçınır.
Bunun yerine ortama ayak uydurup, ortamda kendini unutturmayı bir anlamda görünmez olmayı bu sayede de en yoğun duyguları olduğu gibi yakalamayı, tam tabiri ile ‘belgelemeyi’ tercih eder. Bu sayede o an siz yaşarken farkında bile olmadığınız anılarınız kayıt altına alınır, yıllar boyu sizlere gülmek ağlamak 🙂 kısaca o anları yeniden yaşamak için fırsat verir.
Ben her zaman tüm gün çekim tavsiye ediyorum. Bugün ile ilgili detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz. Karar her zaman sizlerindir, ancak düğün gününüz gibi hayat boyu bir defa yaşanacak bir olayın her anı özeldir ve bu anların fotoğrafları da bu duygusal olaya yakışacak şeklide olmalıdır.
Aşağıda sevgili Burcu ve Mehmet’in tüm gün çekimlerinden sadece hazırlık ve kız alma bölümlerinden bazı fotoğraflar göreceksiniz, umarım yukarıda yazdıklarımı bu fotoğraflarla da ifade edebilmişimdir.
Görüşmek üzere…